środa, 20 maja 2020

Niechciani podbiegacze

Zapewne wielu z Was choć raz miał sytuacje,że na spacerze do waszego psa podbiegł biegający luzem inny, obcy pies. Takie sytuacje narażają nasze psy na niechciany konflikt, który może zakończyć się poważną bójką. Nie każdy pies lubi bardzo bliski kontakt ze swoim rówieśnikiem, natomiast właściciele takich podbiegaczy zazwyczaj nie zwracają na to uwagi bo - "mój pies nie gryzie, on chce się tylko pobawić!" Ilekroć słyszę te słowa kierowane w moją stronę, zaczynam gotować się jak wrząca woda w czajniku. Chce z Wami podzielić się kilkoma historiami, niestety niemiłymi, które zdarzyły się mi i mojemu psu. Cofnijmy się kilka lat wstecz, kiedy to Izaya był podlotkiem mającym ok 4-5 miesięcy. Spacerowaliśmy ciepłym popołudniem koło bloku, na naszym horyzoncie pojawił się starszy pan z bokserem. Mój pies był na smyczy i kompletnie nie interesował go lecący w naszą stronę bokser, ja natomiast założyłam iż pies biega bez smyczy, to na pewno jest łagodny. No niestety moje założenia okazały się mylne. Pies podbiegł do nas, Izaya uniósł głowę spoglądając się na boksera, ten momentalnie zjeżył się i zaczął kłapać zębami. Zwróciłam panu uwagę, aby wziął i zapiął psa ponieważ zaraz może dojść do ataku z jego strony. Odpowiedź jaką dostałam w tamtym momencie zgięła mnie z nóg, pan odparł - "Pies ma zęby po to aby gryźć" . Naszczęście nie doszło do pogryzienia mojego psa, jedynie Izaya był mocno wystraszony. Odpowiedziałam panu co o tym myślę i w tym momencie posypały się na mnie wyzwiska i najgorsze obelgi. 

Kolejny incydent wydarzył się na polach. Izaya miał ok 1-1,5 roku, również i tym razem mój pies był na smyczy. Zza krzaków wyskoczył pies, stał kilka metrów od nas wpatrując się. Właściciela w zasięgu mojego wzroku nie było. Piesek stwierdził, że do nas podbiegnie, zaczęłam się stresować ponieważ pies rozmiarów był niemałych. Izaya zaczął merdać ogonem, pomyślałam sobie super znak, będą się bawić ! Tym razem moja hipoteza również była mylna, pies podbiegł ugryzł Izaye w ucho i odbiegł.  Byłam tak zaskoczona tym zdarzeniem, że nie wiedziałam zbytnio jak sie zachować. Belgut miał rozcięte ucho z którego sączyła się krew. Szczęście w nieszczęściu, że nie trzeba było szyć.  Wystarczyły dwa takie incydenty i kilka innych, mniejszych przygód,a mój pies zaczął atakować podbiegające do niego psy.
Nie ważne czy pies chciał się bawić, czy tylko obwąchać ,zawsze ze strony belguta był atak. Przez zdarzenia, które miały wcześniej miejsce, Izaya zaczął traktować każdego psa jako potencjalnego wroga. Dzięki szkoleniom wypracowaliśmy sobie problem. Kosztowało mnie to naprawdę dużo czasu, samozaparcia i wysiłku. Bardzo denerwuje mnie to, że przez nieodpowiedzialnych właścicieli moja praca idzie na marne. Ile razy podczas treningu miałam sytuacje z podbiegającymi psami, które leciały od razu z atakiem w naszą stronę. Ile razy mój pies oberwał ponieważ miał na pysku kaganiec. Ile razy ja musiałam kopnąć obcego psa aby nie doszło do ataku. Na moim osiedlu niektórzy ludzie kompletnie nie powinny mieć psów. Psy latające luzem, które nie odwołują się a do tego lubią zaatakować. Na koniec  krótka świeżynka. Wracamy do domu, pies wybiegany, zmęczony. Oczywiście na smyczy i w już założonym kagańcu. Na środku ścieżki stroi pani z shi tzu. Pani wpatrzona w telefon, piesek bez smyczy lecący w naszym kierunku. Grzecznie proszę panią o odwołanie psa.. cisza, powielam prośbę z głośniejszą tonacją głosu. Pani leniwie podnosi głowę z nad telefonu, woła pieska a piesek nic. Izaya był na tyle zmęczony, że nie w głowie mu ataki, jedynie spoglądał z pod łba na psa. Wymineliśmy ich i zwróciłam rzekomej Pani uwagę o braku smyczy skoro pies się nie odwołuje. Stwierdzenie z jej ust typowej Karyny - " mój pies nie jest agresywny i nie ma problemów z pieskami". Ręce opadają, nogi się uginają, weź pracuj z psem przy takim podejściu innych właścicieli czworonogów.  


Osoby, które mają psy reaktywne przez takie sytuacje wiedzą o czym mówię. Do osób, które uważają, że ich pieseczki to latające aniołki:

- Nie każdy pies lubi podbiegające jazgoczące krasnale
- Nie każdy pies lubi bliski kontakt z innym psem
- To, że twój pies chce sie bawić to nie znaczy, że inny ma takie intencje.
- Jeśli widzisz, że ktoś pracuje z psem, uszanuj to ! 
- Jeśli twój pies się nie odwołuje, nie puszczaj go luzem ! Pamiętaj o tym, że jeśli podbiegnie do psa, który jest na smyczy i zostanie zaatakowany, to jest twoja wina. To twój pies był bez kontroli. 

Moim cichym marzeniem jest to aby każdy psiarz się szanował. Jednak tak jak w rodzinie tak i w gronie psiarzy występuje patologia. 

14 komentarzy:

 1. 10 tomowe powieści można pisać... Moją 12 kg sukę ponad 1,5 roku temu o mało nie zagryzła suka cane corso. Tajga na smyczy przy nodze, tamta luzem. Zero ostrzeżenia, szczekania, warczenia - nic. Sekunda i atak. Gdyby nie zwinność Tajgi i instynkt, to byłoby źle. Niemal na każdym spacerze mamy durne akcje. Moja suka nigdy nie lubiła bliskiego kontaktu z obcymi psami. Ma kilkanaście psów, które lubi i akceptuje i na tym koniec. Nie ruszam się z domu bez gazu, nie raz musiałam używać butów, bo nie wiem jakby to się skończyło... Raz było podduszanie obrożą atakującego mixa amstafa...

  Nie wiem, co ludzie mają w głowach :/ Moja suka jasno i wyraźnie się komunikuje, że nie chce kontaktu, a te psy zero komunikacji. Potrafią biec między autami na oślep na drugą stronę ulicy za nami.

  Życzymy jak najwięcej spokojnych spacerów! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiedziałam, że bloga prowadzisz. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie się tylko dwa razy zdarzyło, że obcy pies podbiegł agresywnie do mojego psa. Nie jest to komfortowa sytuacja, właściciel przeprosił. Ale... naszą zmorą są podbiegające małe psy. Moja Nuk niespecjalnie toleruje suczki, zwłaszcza małe jak york czy chihuahua, a takie psy ciągle są bez smyczy i do nas podbiegają, jakby nie widząc zagrożenia. Ludzie nie rozumieją, że to ich pies może być w niebezpieczeństwie, gdy podbiegnie. Nie rozumieją też, że szczerzenie kłów to szczerzenie kłów, nawet u yorka i to nie jest słodkie dla innego psa, który może za takie zachowanie kłapnąć zębami albo przycisnąć do ziemi. Co moja suczka robi. I na co ja pozwalam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tez bardzo denerwują mnie jazgoczące, małe podbiegacze. Któregoś dnia poluzowałam Izayi smycz, ponieważ ciagle leciał za nami ujadający jack russel terrier ... Izaya przetrącił go kagańcem i się skończyło . Dopiero wtedy właściciel zaczął wołać psa ...

  OdpowiedzUsuń
 5. Super, że o tym piszesz. Ludzie powinni mieć większą świadomość w tym temacie. Raz wyszłam na spacer z moim (wtedy) szczeniaczkiem i nagle zza budynku wybiegł przed nas berneński pies pasterski. Mój pies był w trakcie socjalizacji i wciąż była lekko przestraszona dużych psów. Pies zaczął do nas podchodzić i nagle warknął, zaczęłam wołać właścicieli żeby go zabrali. Właścicielka wyszła, i co usłyszałam? On nie gryzie, on mi milusi... a co z faktem, że i ja i mój pies byliśmy przerażeni i nie mogliśmy się nigdzie ruszyć, bo pies zaczął nas okrążać. Skończyło się na tym, że mój szczeniak nie wytrzymał i ugryzł tamtego psa w pysk a właścicielka dopiero wtedy zareagowała.

  OdpowiedzUsuń
 6. HA! Miałam podobną sytuację jak przedmówca, z tym że właściciel owczarka jak łaskawie ruszył się i podszeł do warczącego na mnie i moją suczkę psa, to jeszcze mnie zwymyślał, że mój pies na pewno tamtego zaczepiał....

  OdpowiedzUsuń
 7. Sytuacja, w której pies biega na wolności, a właściciel nie zwraca na niego uwagi, w ogóle nie powinna mieć miejsca. Nawet jeśli nie jest agresywny na co dzień, to nigdy nie wiadomo co wydarzy się w danej chwili, w stosunku do innego psa lub człowieka

  OdpowiedzUsuń
 8. Oj nie raz to się zdarza, szczególnie na wsi, gdzie mieszkam. U nas dużo jest psiaków, które tak naprawdę nie mają właścicieli i niektóre bywają dzikie.

  OdpowiedzUsuń
 9. haha ten czarny owczarek jest wyjątkowo fotogeniczny haha :D

  OdpowiedzUsuń
 10. piękne zwierzaki.. to ogromne szczęście mieć przy sobie takich przyjaciół :)

  OdpowiedzUsuń
 11. 24 year-old VP Sales Hedwig Nye, hailing from Schomberg enjoys watching movies like "Time That Remains, The" and Orienteering. Took a trip to Archaeological Site of Atapuerca and drives a Ferrari 625 TRC Spider. anonimowy

  OdpowiedzUsuń
 12. Cudowne zwierzaki, bardzo fajny post, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Za mało miesa dają do produkcji karmy ,I zdrowy indyki 40 tys utylizowali

  OdpowiedzUsuń